Anasayfa / Nedir ? / Boks

BOKS

Özel meşin eldiven takmış iki rakibin, yumruklarıyla dövüştükleri spor, yumrukoyunu. Boks, daha eski Yunan'da bilinmekteydi. Bu spora, ilk kez, İ.Ö. 648 dolaylarında yapılan 23. Olimpiyat Oyunları'nda yer verildi. Ancak çağdaş niteliğini kazanıp belli kurallara bağlanması uzun sürdü.

İlk olarak 1719'da İngiliz James Figg'ın, ardından 1743'te Jack Broughton'un çabalarıyla gelişerek büyük ilgi gören bir spor durumuna geldi ve tüm dünyaya yayıldı. Profesyonel boks karşılaşmaları üçer dakikalık bölümler (raunt) hâlinde yapılır; rauntlar arasında birer dakika dinlenilir. Amatör karşılaşmalar ise, ikişer dakikadan dört raunt üzerinden yapılır, profesyonel maçlarsa 6-15 raunt arasında değişir. Karşılaşmalar, çevresi esnek iplerle çevrili 4,35 x 6 m. boyutlarında, yüksekçe bir ring üzerinde yapılır. Maç sırasında, yumruk yiyerek yere düşen boksöre, yerden kalkması için hakem 10'a kadar sayar; bu sayma süresi içinde boksör yerden kalkamazsa yenik sayılır (nakavt).

Ayrıca bir boksörün sağlığını tehlikeye düşürecek kadar dayak yediğini gören hakem, diğer boksörü galip ilân edebilir (teknik nakavt). Günümüzde amatörler, Uluslararası Amatör Boks Birliği 'ne; profesyonellerse Avrupa Boks Birliği 'ne bağlıdır.