Anasayfa / Nedir ? / Kalsiyum

KALSİYUM

Kimyasal simgesi Ca olan ve periyodik cetvelin IIA grubunda yer alan kimyasal element. Kalsiyum, yer kabuğunun yaklaşık %3,6’sını oluşturur ve en çok bulunan beşinci elementtir. Yaprak, kemik ve dişlerin en önemli bileşenidir.

Gümüşümsü renkli ve oldukça yumuşak bir metaldir. Suyla tepkime verir. Doğada serbest hâlde bulunmaz. Çoğunlukla kireç taşı, mermer, tebeşir ve dolomit biçiminde bulunursa da, alçı taşı ve flüorit önemli mineralleridir. Kireç (yanmış kireç, CaO) çok eski zamanlardan beri bilinmesine karşın, kalsiyum elementinin tek başına elde edilmesi 1808 yılında Sir Humphry Davy tarafından gerçekleştirilmiştir.

Kalsiyum, kemik ve dişlerin oluşumunda ve korunmasında en gerekli elementtir. Yetişkin bir insandaki kemik kalsiyumu büyük oranda karbonat ve fosfat tuzlarıdır. Vücutta yeterince D vitaminin depolanması için kalsiyum gereklidir. Kalsiyumun kalp atışlarının düzenlenmesinde ve kanın pıhtılaşmasında önemli bir rolü vardır. Kalsiyumun ticarî değeri bileşiklerine göre daha azdır.