Anasayfa / Nedir ? / Mektup

MEKTUP

Duyguları, düşünceleri, istekleri ve olayları başkalarına anlatmak amacıyla yazılan değişik uzunlukta yazılara verilen ad. Bir başka söyleyişle mektup; kişiler, kurumlar ve örgütler arasında iletişim sağlamaya yarayan bir yazı türüdür. Mektubun temel işlevi haber almak ve vermek, sevinç ve üzüntüleri paylaşmak, bir sorunu tartışmaktır. Bu nedenle kişiler arasındaki mektuplar genellikle içten duygularla yazılır.

Kâğıdın temizliği ve yazının özenli oluşu mektup yazılan kişiye verilen değeri gösterir. Mektup el yazısıyla ve dolma kalemle yazılır. Sağ üst köşede mektubun yazıldığı tarih belirtilmeli; sağ alt köşeye de ad ve soyad yazılarak imza atılmalıdır. Mektupta giriş gelişme sonuç bölümleri olmalı, metin paragraflar biçiminde düzenlenmelidir. Mektup zarfının üzerindeki adres bilgilerinin eksiksiz olmasına özen gösterilmelidir.

Telefonun icadıyla birlikte en eski yazın türü olan mektup, iletişim aracı olarak önemini yitirmeye başlamıştır. Teknolojik gelişmelerin günlük yaşamda çok çabuk yer almasının nedeni insanların zamanı iyi kullanmak istemesidir. Bu nedenle insanoğlu, daha fazla zaman ayırmak zorunda kaldığı mektup yerine telefonla ve hatta günümüzde Internet üzerinden iletişimi yeğlemektedir.